SCENINĖ VEIKLA
1920 -1940
SCENINĖ VEIKLA
1920 -1940
ANYKŠČIŲ JONO BILIŪNO GIMNAZIJOS MUZIEJUS
TOMAS GLODAS (1902-11-13–1978-12-08)
Gimė Šakių apskrityje, Plokščių valsčiuje, Buišių kaime. Pradžios mokyklą baigė Plokščiuose. 1919 m. įstojo i Šakių gimnaziją. 1926 m. baigė „Saulės “ mokytojų seminariją ir pradėjo mokslus Vytauto Didžiojo Universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Filologijos skyriuje. Kartu dirbo ir mokykloje.
1929 m. rugsėjo 1 d. atvyko i Anykščių vidurinę mokyklą ir dėstė lietuvių kalbą ir literatūrą, geografiją, algebrą, geometriją. 1934 m. rugsėjo 1 d. buvo paskirtas mokyklos direktoriumi. Tai buvo žmogus, sugebėjęs suburti jauną kolektyvą ir nuteikti jį rimtam darbui. Mokyklos gyvenimas pasidarė turiningesnis, aukštą lygį pasiekė vadybinis menas, pagyvėjo kultūrinis Anykščių gyvenimas.
T. Glodas, jaunas ir energingas mokytojas, Kaune buvo baigęs vadybos studiją, turėjo artisto gabumų, skaitovo talentą.
„Dar ankstyvoje jaunystėje daviau žodį nesusieti gyvenimo su jokia partija. Tokį sprendimą padaryti mane skatino tuo metu Lietuvoje veikusių partijos veiksmų neatitikimas žodžiams. Be to, niekaip negalėjau susitaikyti su politinėmis davatkomis, priprasti prie jų plokščio, nekultūringo kitokių įsitikimų žmonių niekinimo...“
T. Glodas palaikė bičiuliškus santykius su Anykščių šviesuomene, kartu ir su rašytoju A. Vienuoliu-Žukausku. Štai vienas rašytojo laiškas mokytojui:
„Gerbiamas Tamsta,
Priimkite mano nuoširdų ačiū už pasveikimą ir linkėjimus mano 60 m. amžiaus proga. Nei aplinka, nei metų našta, negali užgesinti kūrybos ugnies, kol ją kursto ne tik naujieji draugai bei prieteliai, bet kai neužmiršta ir senieji. O su Tamsos tauria asmenybe mane riša gražiausi ir šviesiausi Anykščių atsiminimai. Ir nė vieno krislelio! Nuoširdžiai spaudžiu Tavo prietelišką ranką.
Tamsos A. Vienuolis
1942-05-01
Anykščiai“
T. Glodas Anykščiuose aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje. Buvo išrinktas Šaulių kuopos švietimo vadovu, Vilniaus vadavimo sąjungos vadu, J. Basanavičiaus Liaudies universiteto skyriaus sekretoriumi, Lietuvos Mokytojų sąjungos Anykščių skyriaus pirmininku, Skautų sąjungos draugininku. 1940 m. jį nukėlė į Švenčionėlius, kur 1941–1944 m. buvo progimnazijos direktorius. Po karo dirbo Pasvalio ir Ignalinos progimnazijose. 1951 m. buvo suimtas ir nuteistas.
1954 m. pabaigoje T. Glodas iš tremties sugrįžo į Kauną. Nuo 1955 m. dirbo ūkvedžiu Kauno 17-oje vidurinėje mokykloje. 1960 m. buvo reabilituotas ir dirbo pedagoginį darbą iki 1963 m.
Ilgą laiką buvo Kauno Mokytojų namų liaudies teatro aktorius, aktyviai dirbo Paminklų apsaugos ir kraštotyros draugijoje, rinko medžiagą apie vietovardžius, dirbo Kauno Muzikiniame teatre kalbos patarėju. 1978 m. įsidarbino Respublikiniame Maironio muziejuje eksponatų prižiūrėtoju. 1978 m. suorganizavo ekspediciją kunigo sukilėlio A. Mackevičiaus kovų keliais. Kaip pasakoja ekskursijos dalyviai, T. Glodas skaitė patriotinius eilėraščius, kalbėjo apie Lietuvos laisvę. Matyt, kažkam tai nepatiko. Grįžęs mokytojas atsigulė į ligoninę. Ir čia saugumiečiai nedavė ramybės – tardydavo kiekvieną dieną.
1978 m. gruodžio 8 d. šviesusis mokytojas mirė. Amžinajam poilsiui atgulė gimtinėje – Plokščiuose, šalia mamos, sesers, brolio.
Mokyklos direktorius T. Glodas su IV klasės mokiniais ir mokytojais 1935 m.
Iš kairės:
1. S. Bartkevičius,
2. kunigas M. Grigaliūnas,
3. T. Glodas,
4. V. Žilinskaitė,
5. A. Liepus,
6. B. Žvirblis.